0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

Çevrimdışı eemmiirrhhaann

 • *
 • 552
 • +311/-0
 • TS_unami
ISTANBULUN FETHI
« : 28 Ocak 2009, 16:20:42 »

ISTANBULUN FETHI
Fatih Sultan Mehmed padişah olduktan sonra ilk iş olarak, devamlıayaklanma çıkaran Karamanoğlu Beyliğine karşı sefere çıktı. Karamanoğluİbrahim Bey af diledi. Fatih İstanbul'un fethini düşündüğü için onubağışladı.

Fatih Sultan Mehmed, büyük gayesini gerçekleştirmek için, Macarlara,Sırplara ve Bizanslılara karşı yumuşak davranıyordu. Amacı Haçlılarınbirleşmesini önlemek, onları tahrik etmemek ve zaman kazanmaktı.

Bin yıllık tarihinin sonuna gelmiş olan Bizans küçüle küçüle sadeceİstanbul şehrinin sınırları içinde hüküm süren bir devlet durumunadüşmüştü. Ancak buna rağmen Bizans'ın varlığı, Balkanlar'daki Türkhakimiyeti açısından tehlikeli oluyordu.

Bizans İmparatorları, Anadolu'daki çeşitli siyasi güçleri de Osmanlıaleyhine kışkırtmaktan geri kalmıyorlardı. Hatta zaman zaman Osmanlışehzadeleri arasındaki taht kavgalarına karışıp devletin iç düzeninibozuyorlardı.


YAPILAN HAZIRLIKLAR


İstanbul'un Osmanlı Devleti'nin hakimiyeti altında girmesi, ticari vekültürel yönden önemli bir avantajın daha ele geçirilmesi demekti.Boğazlar tam anlamıyla kontrol altına alınacak ve bu sayede Karadenizticaret yolları ele geçirilmiş olacaktı. Karamanoğulları meselesiniçözen Fatih Sultan Mehmed, İstanbul'un fethi için gerekli hazırlıklarabaşladı.

Devrin mühendislerinden Musluhiddin, Saruca Sekban ile Osmanlılarasığınan Macar Urban Edirne'de top dökümü işiyle görevlendirildi. "Şahi"adı verilen bu topların yanında, tekerlekli kuleler ve aşırtmagüllelerin üretilmesi (havan topu) yapılan hazırlıklar arasındaydı.Yaptırılan bu büyük toplar İstanbul'un fethedilmesinde önemli roloynadı.

Yıldırım Bayezid'in İstanbul kuşatması sırasında yaptırdığı AnadoluHisarının karşısına, Rumeli Hisarı (Boğazkesen) inşa edildi. Bu sayedeBoğazlar'ın kontrolü sağlanacak, deniz yoluyla gelebilecek yardımlarakarşı tedbir alınmış olacaktı. 400 parçadan oluşan bir donanma inşaedildi. Turhan Bey komutasındaki bir Osmanlı donanması Mora'yagönderildi ve İstanbul'a yardım gelmesi engellendi.

Eflak ve Sırbistan ile var olan barış antlaşmaları yenilendi.Macarlarla da üç yıllık bir antlaşma yapıldı. Osmanlıların buhazırlıkları karşısında, Bizanslılar da boş durmuyordu. Surlarsağlamlaştırılıyor ve şehre yiyecek depolanıyordu. Ayrıca Bizansİmparatoru Konstantin, Haliç'e bir zincir gerdirerek, buradan gelecektehlikeyi önlemeye çalıştı.

Aynı zamanda Haçlı dünyasından yardım isteniyor, Papa ise yapacağıyardım karşısında Katolik ve Ortodoks kiliselerinin birleştirilmesiniistiyordu. Ancak Katoliklerden nefret eden Ortodoks Rumlar, Romakilisesine bağlanmak istemiyor, "İstanbul'da Kardinal Külahıgörmektense, Türk Sarığı görmeye razıyız" diyorlardı.


KUSATMA VE SAVAS

Fatih Sultan Mehmed, hazırlıklar tamamlandıktan sonra, Bizansİmparatoru Konstantin'e bir elçi göndererek, kan dökülmeden şehrinteslim edilmesini istedi. Fakat İmparatordan gelen savaşa hazırızmesajı üzerine, İstanbul'un kara surları önüne gelen Osmanlı ordusu, 6Nisan 1453'de kuşatmayı başlattı. Osmanlı donanması ise Haliç'ingirişinde ve Sarayburnu önünde demirlemişti. Ordu; merkez, sağ ve sololarak üç kısma ayrıldı. 19 Nisan'da yapılan ilk saldırıda, tekerleklikuleler kullanıldı ve bu saldırı ile Topkapı surlarından burçlara kadaryanaşıldı.

Osmanlı Ordusundaki er sayısı 150.000 ile 200.000 arasındaydı. Bukuvvetlere Rumeli ve Anadolu beylerine bağlı çeşitli kuvvetler dekatılmıştı.

Çok şiddetli çarpışmalar oluyor, Bizanslılar şehri koruyan surların zarar gören bölümlerini hemen tamir ediyorlardı.

Venedik ve Cenevizliler de donanmalarıyla Bizans'a yardım ediyorlardı.Fatih Sultan Mehmed Osmanlı donanmasının kuşatma sırasında yeterincekullanılamadığını ve bu yüzden kuşatmanın uzadığını düşünüyordu.İstanbul'un Haliç tarafındaki surlarının zayıf olduğu biliniyordu.Bizans bu bölgeye zinciri bu nedenle germişti. Yüksekten atılan taşgülleler Bizans donanmasından bazı gemileri batırmıştı fakat bir kısımdonanmanın Haliç'e indirilmesi kesin olarak gerekliydi.

Fatih Sultan Mehmed, İstanbul'un fethedilmesini kolaylaştıracak önemlikararını verdi. Osmanlı donanmasına ait bazı gemiler karadan çekilerekHaliç'e indirilecekti.

Tophane önündeki kıyıdan başlayıp Kasımpaşa'ya kadar ulaşan birgüzergah üzerine kızaklar yerleştirildi. Gemilerin, kızaklarınüzerinden kaydırılabilmesi için, Galata Cenevizlilerinden zeytinyağı,sade yağ ve domuz yağı alınarak kızaklar yağlandı. 21-22 Nisan gecesi67(yada 72) parça gemi düzeltilmiş yoldan Haliç'e indirildi.

Haliç'teki Türk donanmasına ait toplar, surları dövmeye başladı. Ciddiçarpışmalar cereyan etti. Bundan sonraki günlerde top savaşı, ok, tüfekatışları, lağım kazmalar, büyük ve hareketli savaş kulelerinin surlarasaldırıları devam etti.

Kuşatmanın uzun sürmesi ve kesin başarıya ulaşılamaması askerlerarasında endişe yarattı. Ancak, İstanbul'u her ne şartta olursa olsunalmaya kararlı olan Fatih Sultan Mehmed kumandanların ve alimlerin debulunduğu bir toplantı düzenledi. Cesaretlendirici bir konuşmayaptıktan sonra, 29 Mayıs'ta genel saldırının yapılacağına dairkararını açıkladı.

Çarpışmalar sırasında Bizans'ı koruyan surlar üzerinde kapatılmasımümkün olmayan gedikler açılmaya başlamıştı. Surlar içerisine küçüksızmalar oluyor, ancak geri püskürtülüyordu. İlk defa Ulubatlı Hasan vearkadaşlarının şehit olmak pahasına tutunmayı başardıkları İstanbulsurları, artık direnemiyordu. 53 gün süren ve 19 Nisan, 6 Mayıs, 12Mayıs ve 29 Mayıs'ta yapılan dört büyük saldırıdan sonra Doğu Romaİmparatorluğu'nun 1125 yıllık başkenti olan İstanbul, 29 Mayıs 1453salı günü fethedildi.


FETIHIN SONUCLARI

İstanbul'un fethi, çok önemli sonuçları da beraberinde getirdi. FatihSultan Mehmed, İstanbul'un fethinden sonra batıdaki hakimiyetipekiştirmek, sınırları genişletmek, İslam'ı en uzak yerlere kadaryaymak ve Hıristiyan birliğini bozmak amacıyla Avrupa üzerine bir çokseferler düzenledi.

Sırbistan (1454,1459), Mora (1460), Eflak (1462), Boğdan (1476),Bosna-Hersek, Arnavutluk, Venedik (1463-1479), İtalya (1480) veMacaristan seferleriyle Osmanlı İmparatorluğu Avrupa'daki hakimiyetinipekiştirdi.

Sırbistan Krallığı tamamen ortadan kaldırılıp Osmanlı sancağı halinegetirildi, Mora tamamen fethedildi, Eflak Osmanlı eyaleti yapıldı,Bosna tekrar Osmanlı hakimiyetine alındı, Arnavutluk ele geçirildi. 16yıl süren Osmanlı-Venedik Deniz Savaşları sonunda Venedik barışimzalamayı kabul etti. İtalya'ya yapılan sefer sırasında Roma'nın fethiaçısından çok önemli bir merkez olan Otranto, fethedildi ancak FatihSultan Mehmed'in ölümü üzerine kaybedildi.

*

Çevrimdışı UnFoR_GiVeN

 • Emre
 • *
 • 837
 • +286/-3
 • Cinsiyet: Bay
 • PrisonBreak_
  • ORTAK PAYLAŞ - Türkiye Paylaşıma Doysun Diye..
ISTANBULUN FETHI
« Yanıtla #1 : 28 Ocak 2009, 16:22:48 »
Teşekkürler..İsteğin Üzerine Sabitlenmiştir...

*

Çevrimdışı HAFIZ

 • *
 • 35
 • +0/-0
 • Cinsiyet: Bay
  • HAKKINYOLUNDAYIZ
ISTANBULUN FETHI
« Yanıtla #2 : 01 Aralık 2009, 13:34:45 »